Skip to main content

Nacionalinis Kauno dramos teatras gegužės 31- birželio 3 d.  sezoną užbaigs tarptautiniu festivaliu „Nerk į teatrą“. Šiais metais jis kviečia pasinerti į garsą. Apie programą pasakoja festivalio koordinatorė, vadybininkė edukacijai Valdonė Talutytė-Masienė, po 10 metų patirties Airijos teatruose sugrįžusi į gimtąjį Kauną.

Taikomojo ir edukacinio teatro patirtis

Valdonė Talutytė-Masienė, baigusi režisūros ir renginių organizavimo bakalauro studijas Klaipėdos universitete, išvyko į Airiją. Manė, kad trumpam, bet liko septyniolikai metų. Fortūna lėmė, kad moteris ten baigė „Taikomojo teatro“ magistro studijas ir didžiąją laiko dalį dirbo Airijos teatruose ir trupėse pagal specialybę – iš pradžių trupėse „Kaleidoskopas“ ir „Cyclone Rep“, o vėliau Korko miesto teatre „The Everyman“. „Įgijau žinių, kas yra teatro terapija, edukacinis teatras ir bendruomenėms skirtas teatras, tad suvokiu, kad spektaklio, edukacijų nauda yra didžiulė. Ypač vaikams, jaunimui, nes vienas pagrindinių aspektų, kurį teatro pamokos padeda lavinti – pasitikėjimas savimi. Man smagu suteikti įrankius žmogui, padedančius atrasti save ir jaustis geriausiai, kiek įmanoma tuo metu“, – sako kūrybinga moteris. Užsienyje ji režisavo 6 spektaklius dirbdama su socialiniu projektu, kuris įtraukė paauglius ir žmones su negalia. Šie dirbo poromis: vienas mokėsi būti atsakingu už kitą, o kitas išmokdavo pasitikėti. Šiam įdomiam socialiniam eksperimentui naudota vadinamasis „black light theatre“ sistema: juoda dėžė ir fluorascensinės lėlės, objektai. Tuo tarpu aktoriai vaidindavo apsirengę visiškai juodai, todėl jų visiškai nesimatydavo. Žiūrovai, matę spektaklį, tik vėliau sužinodavo, kas jį sukūrė, tad dingdavo išankstinė nuostata, barjeras, kad žmogus su negalia negali būti geriausiu. Valdonei teko dirbti ir edukacinėje teatro kompanijoje, kuri statė spektaklius mokiniams pagal Šekspyro kūrinius. Juos papildydavo diskusija su žiūrovais viso spektaklio metu: aktoriai galėdavo bendrauti su žiūrovais, aptarti temas, leisti spėlioti, kas bus toliau, pasirinkti skirtingas pabaigas. Su šiais pasirodymais pavyko apkeliauti 16 pagrindinių teatrų Airijoje, o spektaklius pamatė maždaug 30 tūkst. mokinių. Taip pat Airijoje moteris su bendraminčiais įkūrė lietuvišką mokyklėlę, – 15 metų sekmadieniais savanoriškai vedė teatro pamokas 4-16 m. lietuvaičiams.

Valdonė Talutytė-Masienė

Jaunimo apsuptyje

Valdonė džiaugiasi, galėdama ir Lietuvoje sujungti dvi ją dominančias sritis: teatrą ir edukaciją. Šiuo metu ji teatre kuruoja visas teatro edukacines veiklas: dirbtuves, diskusijas, ekskursijas ir spektaklius, skirtus mokykloms, taip pat kuria naujas edukacines programas. Edukatorė globoja Nacionalinio Kauno dramos teatro Jaunimo tarybą, kuri yra patariamasis balsas kūrinių ir pastatymų, skirtų vaikams, paaugliams bei jaunimui, pasirinkimui. Jaunimo tarybos nariai yra kviečiami į spektaklių repeticijas, kuriose gali išsakyti savo nuomonę, stebėti procesą. Veikli moteris taip pat daug bendrauja su aktoriai, kurie atranda arba pažadina edukatoriaus talentą savyje. Teatre vyksta edukacijos itin gabių vaikų programai, kuri yra organizuojama kartu su Kauno inovacijos švietimo centru. Valdonė Talutytė-Masienė taip pat nukreipia savo gebėjimus į užsiėmimų su senjorais, žmonėmis su negalia kūrimą. Šiuo metu didžiausiais entuziastės siekis yra Nacionaliniame Kauno dramos teatre sukurti erdvę, kurioje būtų galima vystyti skirtingas mylinčių teatrą ir kūrybingų žmonių kompetencijas.

Varpų, riedulių paieškos artėjančiam festivaliui

Nepilnus metus teatre dirbanti Valdonė visa širdimi pasinėrė į jau tryliktojo festivalio „Nerk į teatrą“ programos organizavimą. Paklausta, ar yra prietaringa, moteris juokiasi, kad 13 jai yra laimingas skaičius, bet, nepaisant magijos, iššūkių nestinga. „Šiemetiniai spektakliai ir edukacinės programos yra garso tema. Specialiąją programą koordinuoja kompozitorius Arturas Bumšteinas. Daugiausiai dominuoja performanso tipo pasirodymai, kuriuose garsas yra kuriamas naudojant visiškai netikėtas priemones. Be abejo, tokie pasirodymai praplečia mūsų akiratį ir supratimą, kas yra teatras, kas yra garsas, kaip jie susiję ir kaip daro įtaką vienas kitam“ , – dėsto moteris ir priduria, kad šiuo metu sprendžia pačius įvairiausius organizacinius klausimus. „Austrijos menininko Georgo Nussbaumerio  pasirodymui ieškome tikrų skirtingo dydžio metalinių varpų, jam taip pat reikės lauko riedulių, krūmų vytelių ir net nebenaudojamos violončelės. Įdomu, kad menininkas dirbs ir suteiks galimybę teatro entuziastams vaidinti profesionaliame festivalio pasirodyme, kurį paruoš kartu su dirbtuvių dalyviais. Taip pat nuogąstavome, kad teks atsisakyti pasirodymo su lankininku, nes šiam performansui reikalingas profesionalus lankininkas ir itin aukštus saugumo reikalavimus atitinkanti erdvė –  25 metrų atstumas iki taikinio, mat strėlė lekia 60 km/val. greičiu! Performansas atkartoja šv. Sebastiano atvaizdus ant žmogaus liemenį primenančio violončelės korpuso. Sulauksime ir trupės iš Vokietijos „Maulwerker“, kuri atveža nemokamą performansą, spektaklį ir dirbtuves. Jų pasirodymas „Skambantis vanduo“, vyksiantis praeiviams prie teatro, atidarys mūsų festivalį. Taip pat  specialius naujus pasirodymus rengia ir lietuvių menininkai: Arturas Bumšteinas pristatys garso spektaklį „Trečiasis tūkstantmetis“, duetas „Eye Gymnactics“ ruošia specialų pasirodymą, Simonas Nekrošius pristatys keistų, nematytų instrumentų šou, o Kamilės Dambrauskaitės ir Sholto Dobie duetas atveš improvizuotų vargonų pasirodymą. Visi pasirodymai tinka plataus amžiaus diapazono žiūrovams, tad kviečiame pasimėgauti garso teatru, garsiniais pasirodymais ir palepinti savo vaizduotę. Pasirinkimas – didžiulis – planuojama maždaug 40 edukacinių dirbtuvių, pritaikytų kūdikiams, vaikams, jaunimui, suaugusiems ir senjorams. Lauksime individualių dalyvių, grupių, moksleivių klasių ir šeimų, nes bus labai įdomu, nepatirta ir smagu“, – kviečia nepraleisti festivalio V. Talutytė -Masienė.

Simono Nekrošiaus pasirodymas ( festivalio nuotrauka)

Parengė I. Denisenkaitė ir J. Garnytė-Jadkauskienė

Festivalio programa: www.nerkas.lt

Donato Stankevičiaus nuotraukos

Jūsų atsiliepimas

Skip to content